NEMO ve vzpomínkách Honzy Cedidly

Historie potápění na Zlínsku 2. část do r. 1990.
(autor – Jan Cedidla)

Již v v průběhu vojenské základní služby v roce 1969 jsem se začal amatérsky potápět v západočeském kraji v lokalitách dostupných z Plzně.
Bylo to většinou pouze se šnorchlem, protože v té době byl problém s plněním tlakových láhví.
Někdy se však podařilo nechat láhve naplnit a tak jsme se potápěli o sobotách a nedělích (pokud nebyla služba) v lomech u Horažďovic, v lomu u Čimic a ještě v několika lomech dostupných z Plzně. Po ukončení vojenské služby jsme se pravidelně jezdili potápět každý rok na 14 dní do Senec.
Po přestěhování do Gottwaldova jsem absolvoval v roce 1971 Základní školu potápění a ještě v témže roce i Školu přístrojového potápění a to v klubu Nemo Gottwaldov. Instruktor Milan Štekovič. To už jsem se účastnil i různých potápěčských akcí pořádaných klubem Nemo pod vedením ing.Ambroze.
V roce 1977 jsem se stal předsedou klubu Nemo Gottwaldov a získal jsem kvalifikaci Bronzový odznak v roce 1984 Instruktora základní školy potápění a v roce 1985 Instruktora Školy přístrojového potápění.V devadesátých letech měl klub kolem 100 členů. Součástí klubu bylo závodní družstvo ploutvového plavání i oddíl mládeže.

Výcvik
Každým rokem jsme pořádali výcvik ZŠP a ŠPP.
V roce 1985 jsme vycvičili 8 frekventantů ŠPP
„ 1986 „ 13 „ ŠPP
„ 1987 „ 24 „ ŠPP
„ 1988 „ 8 „ ŠPP
„ 1989 „ 16 „ ŠPP
„ 1990 „ 22 „ ŠPP
Školení pokračuje do dneška ale to už není historie.
Mimo to jsme každým rokem měli několikrát soustředění ne Senci, kde probíhal výcvik. Zkoušky na ŠPP však probíhaly většinou ve Sv. Heřmanicích, nebo pokud jsme zkoušeli v jiném regionu, tak na jejich lokalitě ( Telč, Drysice, Vranov, atd.)

Od roku 1979 až do roku 1990 jsme pravidelně jezdili nejméně 1 x ročně do Jugoslávie, při čemž jsme využívali nejprve gumový vojenský člun – motor Moskva, později gumový člun Gryf 6 motor Crescent 45 a posléze dřevěnou motorovou loď ( 9 m, 7,5 tuny) kterou jsme tahali za autobusem.
Navíc jsme byli 2x v Černém moři v Bulharsku, projeli jsme německé a polské pobřeží Baltu, potápěli jsme se na Mazurských jezerech. Dále jsme se potápěli na Senci, v Drysicích a okolních lomech, ve Svob. Heřmanicích, v Ejpovicích, v Žulové, v Telči, v Nové Vsi, v Trhové Kamenici, v Komjaticích a mnoha dalších lokalitách.

Materiál, technika.
Od roku 1970 se začaly v klubu používat obleky See ( Sáha) ve větším rozsahu, protože jsem nastoupil do OPP Gottwaldov, kde se vyráběly a já jsem měl možnost je všude předvádět. Tyto neoprenové obleky byly opatřeny textilní vnitřní vložkou, takže se dobře oblékaly, byly slepované šité a ještě přelepované gumovou páskou. Materiál pocházel z Optimitu Odry, kde se svého času vyráběly také obleky ale proti OPP jen nepatrné množství a spíše amatérsky.V té době snesly obleky See srovnání se zahraničními výrobci. Kolem roku 1972 byly vyváženy do mnoha států Evropy včetně západní. To bylo v té době velmi neobvyklé a dokazovalo to jejich vysokou kvalitu. Dále se v klubu používaly obleky ze Svazarmu ( Neoflex) jejichž základní materiál pocházel z VÚGPT. Byly to obleky z menších ploten 40×40 cm a byly bez textilní vrstvy pouze slepované. Špatně se oblékaly, musely se mydlit nebo klouzkovat, což v zimě bylo nepříjemné. Byly však velice pružné a pokud byly dobře oblečeny voda se na tělo téměř nedostala. Dále se objevily i obleky vyráběné v JZD Lhota, které byly z pěnového materiálu, který měl nahradit pěnový neopren. Tyto obleky měly velmi vysokou váhu a nebyly pružné. Brzy se přestaly používat.
K dispozici byly také potápěčské armádní soupravy PL 40 starý typ, kde byly suché obleky ( střední soupravy ) vyřazené od armády a předané Svazarmu. Ze souprav však bylo možno většinou využít pouze láhve, případně automatiky. Ty se daly použít i v kombinaci s „celoobličejovou maskou“. Tato maska měla kruhový zorník a upevňovala se na hlavu pásky podobně jako plynová maska. Většina jich však byla po předání od armády díky stavu pryže nepoužitelná.
Plicní automatiky používané v klubu byly nejprve Slavíček (dvoustupňová ústenková), potom PL (dvoustuňová dvouhadicová klasická) , a nakonec Tajfun (dvoustupňová ústenková). Někteří členové si obstarali zahraniční automatiky Aquilon, Baramat, La Spirotechnique, Scubapro atd.
Tlakové láhve z PL 2×7 litrů, Sportklimex 10 litrů, 2×10 litrů a 5 litrů. Dále se vyráběly z hasících přístrojů cca 7 – 8 litrů, některé byly z německých letadel, jiné z ruských tanků. Později Aquacentrum 12 litrů.
Kompresor Star 2B s benzinovým motorem spolehlivě sloužil od roku 1971 do roku 1990 bez větších oprav.
Autobus Š RTO upravený pro potápěčskou skupinu jezdil od roku 1975 při vlastní svépomocné údržbě do roku 1990 po celé Evropě velice spolehlivě.
Loď Nemo pořízená v roce 1982 vybavená pro námořní plavbu a potápění jezdila na moře až do roku 1992.
Kamery pro filmování pod vodou Eumig a Chinon byly také používány při všech příležitostech a byly natočeny spousty filmů jak z moří, tak i ze sladkých vod..S podvodními fotoaparáty bylo nafoceno mnoho fotografií.

Práce pod vodou
Pracovní akce se uskutečňovaly za účelem získání finančních prostředků, které pak klub použil na svůj provoz . V té době měl klub kolem 100 aktivních členů. Hlavní pracovní akce v té době byly:
Každoroční pravidelná kontrola ropovodu v Hodoníně ( případně odstranění překážek+ betonování)
Kontrola a opravy jezu Bělov, Spytihněv.
Plynovod přes Dřevnici.
Odmrazovací zařízení přehrady Opatovice, Slušovice, Fryšták.
Opravy hradidel na přehradách Fryšták, Brněnská přehrada, Opatovice.
Stavby: betonování pod vodou na hale v Otrokovicích, lešení pod vodou v Drysicích pro filmaře, lešení pod vodou v Košickém okrese na řece, trasování pod vodou v Karlových Varech, atd.
Asistence pro filmaře na vodě i pod vodou na mnoha lokalitách
Čistění studní v gottwaldovském okrese
Čistění vodních zdrojů pro CO
Čistění vtoků z řeky Moravy do gumáren Rudý Říjen
Čistění vtoků a sacích košů z nádrže Spytihněv
Vyhledávání předmětů z trestné činnosti pro VB Fryštácká přehrada, Zlínská přehrada, Dřevnice, Hvozdná, řeka Morava, Pahrbek Napajedla atd.
Vyhledávání utonulých: řeka Dřevnice, Fryštácká přehrada, Slušovická přehrada, nádrž Hvozdná, řeka Morava, Senec, nádrž Spytihněv, Zboženský rybník a další.