Mistrovství České republiky družstev – Olomouc 6.-7. dubna 2019

O víkendu 6.-7.4.2019 proběhlo Mistrovství republiky družstev v bazénových disciplínách. Po roce se dříve nazývaná „Potápěčská liga“ vrátila z Přerova zpět do Olomouce. Tedy na místo, kde se liga historicky vždy plavala. Letos to byl již 52.ročník tohoto týmového závodu. Zlínské NEMO mělo zastoupení v obou kategoriích. V ženách to byl čistě čistě klubový tým ve složení Adéla Kneifelová, Petra Polišenská, Monika Hamšíková, Kristýna Vlčková, Gabriela Krejčová a Jana Polášková. V mužích to byli Dan Polášek, Thomas Herring, Jan Janásek, Filip Kneifel, Kryštof Bursa doplněni o Reného Vašíčka z Přerova a Daniela Cimburka z Pardubic. Oba dva týmy skončily v celkovém pořadí na 6. místě, což nemůžeme hodnotit jako příliš úspěšné, ale tým žen má tímto automaticky zajištěné místo v příštím roce ligy a pro mladé závodníky jsou to cenné závodnické zkušenosti při konfrontaci se seniorskou kategorií a reprezentanty, se kterými se v bazénu běžně nepotkávají.

Družstvo žen táhla svými výkony Adéla, která vyplavala velmi slušné body za dvě čtvrtá místa ( 400PP a 1500PP) a hlavně odedřela nepopulární „štreky“. Petra, Monika a Kristýna se umisťovaly mezi 8. – 10. místem ve svých disciplínách a držely tak družstvo průběžně na šesté pozici a šesté místo tyto holky vyplavaly i v obou štafetách. Gábina a Jana byly v týmu hlavně „na zkušenou“ a aby měly představu, jaké výkony se musí na lize podávat, aby za to byly slušné body.

Tým kluků se mohl opřít o výkony Dana, který byl jen těsně druhý na 400 PP, třetí místo má z 800PP a dvě čtvrtá místa na 200PP a 1500PP. Jenda plaval BiFiny a zkoušel si v nich zaplavat limit pro nominaci na juniorský světový šampionát, což se mu zatím nepovedlo a byla z toho umístění na čtvrtém (400 BiFi), pátém a sedmém místě. Kryštof Bursa bojoval také v BiFi disciplínách a 11. místo na 50 BiFi pro tak mladého závodníka není rozhodně špatné. Filip měl tři starty a byly z toho samé osobáky, ale na lepší jak 14. místo (100 PP) to nestačilo, Thomas si udělal osobák na 50 BiFi a 100 RP, 50RP a 100PP se mu až tak nepovedly. Týmu hodně pomohly i body od Dana Cimburka ( 2. místo na 100 RP) a Reného Vašíčka (2 x pátý), ale hlavně tito kluci pomohli ve štafetách – šesté místo na 4 x 200 PP a páté na 4 x 100 PP.

Ani příští rok si asi NEMO nemůže dávat příliš vysoké cíle v Mistrovství republiky družstev, protože nejvíce bodující plavci Dan, Adéla a Petra odchází studovat na university mimo Zlín a tréninkové možnosti – kromě Olomouce a Prahy – nejsou v ČR dobré.