II. kolo MSLM v Novém Jičíně

V sobotu 15. února proběhlo II.kolo MSLM. Nemo zde reprezentovalo 11 závodníků. Bylo mi vyčítáno, že málo chválím. Tak zkusím chválit. Po hříchu jedinou medaili pro Nemo a to zrovna zlatou si vyplaval Oskar Bursa na trati 15RP/10PP. Navíc to bylo poprvé, co startoval v kategorii E a porazil i závodníky o dva roky starší, což nebývá u sprintérských tratí zrovna obvyklé. Dále všichni, co měli v rozpisu tratí stovku pod vodou, zvládli tuto technickou disciplínu uplavat. Musím pochválit Míšu Gracovou, že se nebála si vzít monoploutev na 200 PP a přitom věděla, že s ní bude trochu bojovat, ale dala to. Jinak samozřejmě blahopřeji všem k osobákům. Těžko se ale chválí za patnáctá či sedmnáctá místa a to i když je to zaplavané v osobáku. V Jičíně se plavaly u starších kategorií disciplíny, které se plavou jednou nebo maximálně dvakrát do roka a když závodník za tu dobu poroste o 5 cm a zesílí o 3 kg, tak se jaksi automaticky předpokládá zlepšení výkonů.
Ještě jeden výkon musím vyzvednout. Nestačil sice ani na „placku“, ale přesto mě potěšil ze všech nejvíce. Byl to předvedený výkon Lukáše Mlýnka na 400 PP. Krásně s lehkostí zaplaváno, v perfektní technice plavání a správném dýchání v rytmu plavané vlny a přitom jen v klasické monoploutvi, která technice zrovna nepomáhá. Pokud mu tréninkový elán a píle pro nácvik techniky ještě pár let vydrží, tak dostat se do repre by byl jen malý cíl.
A na výkonu Lukáše bylo nejvíce poznat, kde je problém závodníků Nemo. Kromě Lukáše neumíme správně dýchat se šnorchlem. A z tohoto důvodu děláme i špatně obrátky, protože najíždíme na obrátku již se strachem, že po obrátce šnorchl dobře nevyfouknu a řádně si „loknu“. Jedinou výjimkou je asi Tobi, který dýchá se šnorchlem celkem správně, ale bojuje s jinými věcmi. Samozřejmě závodníci kat. E a mladší nebo začínající „klasici“ mají nárok na to, že jim to se šnorchlem zrovna nejde. Ale Déčka a starší závodníci po dvou a více letech tréninku by plavání se šnorchlem včetně perfektních obrátek měli zvládat. Dobře je vidět problém s dýcháním například u Danny Vlčkové. Na trati 50 PP na 50m bazénu, kde není obrátka, dokáže vyplavat medaile. Vlastně jen díky tomu, že leží krásně v hydrodynamické poloze a kope do ploutve a špičku šnorchlu má pořád kousek nad hladinou. V momentu, kdy je na trati obrátka, a ví, že bude muset vyfukovat vodu ze šnorchlu, je její výkon poloviční. Stejný problém mají i Tonička, Kikina, Karolína a i další déle plavající holky. Kromě Karolíny se dokonce mají strach položit do správné hydrodynamické polohy ve vodě (obava z loknutí si vody), protože jinak by musely už Danny dávno na krátkých PP tratích „prohánět“.
Ještě musím přimhouřit oči u Jáchyma, při jeho výšce je 48 cm na šnorchl opravdu pekelně málo. Všichni závodníci s výškou nad 185 cm s tím bojují a jen ti, co se techniku dýchání se šnorchlem perfektně naučí , jsou schopni pokračovat v tréninku a většinou pak patří k oporám klubů a reprezentací. Závodníci s výškou do 170 cm a obvodem hlavy do 55 cm si většinou ani neuvědomují, o kolik je to na hladině pro ty vyšší závodníky náročnější.
Trenéři Nemo se budou muset na zlepšení techniky dýchání se šnorchlem a obrátky více zaměřit, jinak nějaké výrazné zlepšení výkonnosti u mnoha našich závodníků nelze očekávat. Další prověrkou výkonnosti bude III. kolo MSLM ve Žďáru a to až za 6 týdnů, takže by měl být čas na to, spoustu věcí v technice „doladit“.

Všechny výsledky můžete najít zde:
Celkové výsledky